Mer och mer börjar intressera sig för den olympiska lyftningen. Alltså frivändningar & ryck. Detta är en väldigt komplex träningsform och kräver en hel del genomgång & teknikträning innan man börjar träna TUNG OL-träning.
Största anledningen till varför jag tycker denna typ av träning är så bra är för att du involverar hela kroppen i en övning. Du blir både stark och explosiv, samtidigt som du blir mer funktionell och rörlig. Jag tänkte skriva ner några positiva effekter av just OL träning:
- Explosivitet – Frivändningar & rycken är nog de övningar som ökar explosiviteten & spänsten mest i gymmet. Därför är dessa övningar toppklass när det gäller idrottsträning t.ex. för att bli snabbare i fotboll eller hockey.
- Rörligheten – Olympiska lyft kräver en väldigt bra flexibilitet i kroppen. framförallt rycken. Du måste vara rörlig i Axel, höft och fotled för att kunna utföra ett snyggt och korrekt ryck. Men genom att träna på dessa lyft så kommer du även förbättra din rörlighet.
- Funktionaliteten – Genom att utföra ett lyft som involverar flera leder, så tränar du funktionaliteten i kroppen. Din stabilitet kommer utvecklas. Till skillnad från om du kör en isolerande övning som t.ex. bicepscurl eller bröstpress.
- Styrkan – Personligen tycker jag att du ökar styrkan genom denna typ av träningen. Framförallt funktionellt stark.
Våga testa på denna träningsform. Är ni osäker på teknik, var inte rädd att fråga dem som kan. Det är värt det. Lycka till!