Diskutera inlägget: Podcast om nya sidan

Podcast om nya sidan

För att inte skriva ett multilångt inlägg så lägger vi upp en podcast om nya sidan. Däremot så vill vi gärna att ni kommenterar och säger vad ni tycker om detta. Som ni kommer höra i podcasten är det en del som är påväg att ändras, men ge gärna feedback på dessa punkter:

– Sidans Layout/Design

– Sidans Användarvänlighet, lätt att förstå osv.

– Saker ni gillar, eller saker ni ogillar.

– Buggar/småfel som ni har märkt?

– Någonting ni saknar?

Så för att vi ska kunna bli bättre, så vill vi gärna att ni svarar på detta. För att kommentera, skriv in er kommentar, i rutan som kommer upp skriv in ert namn, och i rutan därefter skriv in er epost adress.

  • Sandra Lagerskg

    Dom funderingar jag hade redde ni ut i podasten, så jag har inte så mycket mer att säga än att jag verkligen gillar nya layouten! Sidan blev “enkel”, på det sätt att den blev mycket överskådlig och lätt. Bra jobbat och tummen upp!

  • http://www.4-klovern.se ola

    Tack Sandra !!

    Det är fortfarande väldigt många småsaker som är ofixade, men det jobbas på !!

  • http://www.kolozzeum.com/forum/showthread.php?t=187761 Micke

    Några tankar från en webbutvecklare:

    Jag gillar den nya layouten skarpt. Simpelt, snyggt, lättnavigerat. :)

    Gillar speciellt att ni lagt in Instagram som en rätt “stor” del av sidan. Bilder är alltid kul!

    Det enda jag undrar är:
    1. tänker ha vissa av bilderna i slidern på repeat eller ska ni ändra dem sen så de blir svart på sidorna?

    2. Varför har ni inte responsive design på sidan när ni ändå gör om den? (Responsive design = innehållet storlek och position ändras beroende på om man läser på datorskärm, telefon eller platta) :D

    3. Ändra “You may use these HTML tags and attributes:” till svenska under kommentarrutan? :)

    (Går inte att refreasha CAPTHCA-bilden, men det kanske ni redan vet)

    // Micke

    • http://www.4-klovern.se ola

      Hej Micke!

      Just i nuläget jobbar vi till 110% för att får till sidan 10-15 punkter som ska fixas ikväll av vår webmaster.

      Kul med feed back. Vi kommer att posta ett inlägg när vi anser att sidan är “färdig” sen hoppas vi på än mera feed back för att göra sidan #OPTI :)