Då var det dags för Del 3 i CrossFit skolan. I denna del så tänkte jag gå igen 5 st övningar. De övningar som kommer beröras är:
Dessa 5 övningar är några som ofta förekommer under CrossFit pass. Det finns miljontals med övningar, men jag tänkte börja att ge er grunderna för att sedan gå på lite mer avancerade övningar. Det dessa 5 övningar har gemensamt är att alla utförs med din egna kroppsvikt. I CrossFit pass är det vanligt att man kombinerar en utav dessa med en tyngre stångövning. t.ex. Marklyftet.
Kom ihåg att alla övningar går att skala ner och anpassa utefter sin förmåga. DOCK, ska ni tävla så är det ett krav att man utför övningen så som den ska göras och med full utlåsning. Kika på filmen för att ta del av övningsbanken:
Good Luck!