Den här söndagen blev ett glädjeämne för många som håller nära. Som flera kanske redan känner till så böt Charlotte klubb idag, från IFK Tärendö till Piteå Elit. Hon är ett namn som väcker intresse runtom i världen och att hon nu åker i Piteå färger är kul framförallt för henne då hon nu får samma profesionella backup som i de nationella tävlingarna och även för Piteå som varumärke.
VÄLKOMMEN Charlotte!
Jag har inte skrivit mycket här på sistone ( i vanlig ordning ) men har haft lite att räta ut. Lite att fundera på.
Min skidsatsning är över.
Känns fortfarande overkligt att säga/skriva. Men beslutet är taget och jag går vidare. Kommer skriva mer utförligt vid senare tillfälle men här är en kortfattad historia så länge:
http://www.pitea-tidningen.se/sport/artikel.aspx?ArticleId=6893479
Hängde i alla fulla fall med Charlotte resterande tid av dagen. Har känt varandra, gått skola och varit goda vänner sedan ca 10 år tillbaks. Sprang & surrade om det mesta i 1.30h. Käkade avslutningsvis på Challange Sportbar som bjöd på riktigt bra entrecotè.